Johan Britz besökte Yrkeshögskolan Jönköping

Under ett inspirerande besök på Yrkeshögskolan Jönköping mötte arbetsmarknadsminister Johan Britz både studerande och företagsrepresentanter. Med sig hade han tydliga råd om vad som krävs för att lyckas på framtidens arbetsmarknad.
Under sitt besök på Yrkeshögskolan Jönköping inledde arbetsmarknadsminister Johan Britz med ett kort föredrag riktat till skolans studerande och inbjudna företagsrepresentanter. Fokus låg på vilka förmågor som blir avgörande i en arbetsmarknad i ständig förändring.
Han lyfte särskilt fram tre viktiga råd till de studerande och till framtidens arbetskraft:
- Bli duktiga på att lösa problem
- Gör saker som är svårt
- Ta chansen
Som en tydlig uppmaning skickade han även med ett bonuscitat:
– Är man för bekväm, då utvecklas man inte.
Efter föredraget fortsatte besöket med en rundvandring på skolan, där Johan Britz tillsammans med representanter fick möjlighet att möta studerande i mindre sammanhang. Studerande berättade om sina utbildningar, sina mål och sina vägar till yrkeslivet.
Besöket avslutades med många givande samtal och nya perspektiv, där mötet mellan studerande och arbetsliv stod i centrum. För de studerande blev det en möjlighet att reflektera över sin egen utveckling och framtida roll på arbetsmarknaden.


